American Pit Bull Terrier
Historia rasy:
. W wyniku skrzyżowania na początku XIX w. w Anglii buldoga i kilku ras terierów, powstał aktywny, muskularny i bardzo wojowniczy z natury Staffordshire Bull Terrier. Gdy sprowadzono tego psa do USA, amerykańscy hodowcy, zwiększyli jego masę i uczynili go wyższym, o jeszcze bardziej potężnej głowie. W ten sposób powstał American Pit Bull Terrier ( w skrócie APBT lub pitbul), większy i cięższy od swojego brytyjskiego kuzyna.
Bardzo popularny w USA pitbul jest bezspornie kojarzony z krwawymi walkami psów, których był on niekwestionowanym bohaterem, dzięki wrodzonej nieustępliwości, zwinności i sile. Był on również używany przez amerykańskich farmerów do ochrony swojego dobytku, polowania, chwytania pół-dzikiego bydła czy świń, tępienia gryzoni oraz jako pies towarzyszący. Rasa została zarejestrowana przez UKC w 1898 r.
Po wprowadzeniu w 1900 r. zakazu organizowania w USA walk psów, grupa hodowców American Pit Bull Terriera postanowiła odciąć się od mrocznej przeszłości rasy i mieć możliwość wystawiania swoich psów pod auspicjami AKC (związek kynologiczny nietolerujący walk psów i uznawany przez FCI). W ten sposób powstała druga, bliźniacza rasa - American Staffordshire Terrier. Została ona zarejestrowana przez AKC w 1936 r., podczas gdy American Pit Bull Terrier pozostał "pod skrzydłami" UKC, organizacji "przymykającej oko" na odbywające się wciąż nielegalnie walki psów.
Pomimo faktu, że American Pit Bull Terrier i American Staffordshire Terrier są przedstawiane jako dwie osobne rasy, i że są pomiędzy nimi różnice w wyglądzie (i tak stosunkowo nieduże, w stosunku do różnic w wyglądzie poszczególnych egzemplarzy tosa inu czy buldoga amerykańskiego) to należy przyjąć, że jest to ten sam pies, tylko pod różnymi nazwami i w nieco innym typie. AKC traktuje American Staffordshire Terriera jako oddzielną rasę od American Pit Bull Terriera, podczas gdy UKC zarejestruje oba psy jako American Pit Bull Terier. Czyli każdy amstaf może być pitbulem, ale pitbul nie może być amstafem. Ponadto często następują krzyżówki pomiędzy obiema "rasami". Należy podkreślić jednak, że standardy dotyczące amstafa są znacznie bardziej sprecyzowane, niż w przypadku pitbulla, który np. może ważyć od 10 (!) do 50 kg.
Osobną kwestią jest fakt, iż jest praktycznie niemożliwe posiadanie w Polsce rodowodowego American Pit Bull Terriera. UKC nie jest uznawana przez FCI, do której należy Polski Związek Kynologiczny i nie ma możliwości uzyskać rodowodu dla szczeniąt. W praktyce jedyną możliwością posiadania w Polsce pitbula jest import z USA. American Pit Bull Terier jest dziś głównie używany jako pies obronny i towarzyszący.
American Pit Bull Terier znalazł się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne i na posiadanie psa tej rasy potrzebne jest stosowne zezwolenie organu gminy
Jakie są pit bull'e?
Żadne inne rasy psów nie wywołują więcej emocji niż American Pit Bull Terrier wraz ze swoim młodszym "bratem" - American Staffordshire Terierem. Często są one przedstawiane jako nienawidzące ludzi, atakujące ich bez powodu, "złe" i agresywne w wobec każdej osoby oraz oczywiście masowo mordujące każdego napotkanego czworonoga. Ciężko jest walczyć z tymi niezwykle krzywdzącymi mitami i błędnymi ocenami temperamentu obu tych ras, niemniej jednak postaramy się te krzywdzące opinie obalić.
American Pit Bull Terrier z całą pewnością nie pała nienawiścią do człowieka. Pies ten posiada silną, wrodzoną agresję, ale skierowaną przeciwko innym psom i zwierzętom, a nie ludziom. Co więcej, dobrze wychowany i poddany intensywnemu procesowi socjalizacji pitbull potrafi być przyjaźnie nastawiony nawet do innych psów. American Pit Bull Terrier jest miłym, przyjaznym, inteligentnym, ale także twardym i niezwykle odważnym psem.
Jego niezwykła wierność, czułość i oddanie wobec wszystkich członków swojej ludzkiej rodziny sprawiła, że jest jednym z najpopularniejszych psów domowych w USA. Pitbul uwielbia dzieci i może bawić się z nimi bez końca. Jest ponadto bardzo tolerancyjny w zabawie z nimi. Posiada bardzo wysoki próg odporności na ból i po prostu nie zareaguje na natarczywe zachowanie dziecka, np. pociągnięcie za ogon. Zmęczony natarczywością małego intruza, pitbull po prostu odejdzie. Tak jak w przypadku każdej rasy, nie należy zostawiać go jednak samego z dziećmi spoza kręgu jego rodziny.
American Pit Bull Terrier jest psem bardzo cichym, nieszczekającym zbyt często. Tak jak wszystkie teriery nie jest, więc idealnym stróżem. Jest, co prawda bardzo czujny, ale nie będzie zawsze szczekał na widok intruza i w połączeniu ze swoim brakiem nieumotywowanej agresji do człowieka, może nie zaatakować włamywacza.
Pitbul wspaniale sprawdza się za to jako pies obronny. Jest zazwyczaj przyjaźnie nastawiony do obcych ludzi, ale posiada niesamowitą zdolność oceny, czy sytuacja wymaga jego interwencji. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia swojej ludzkiej rodziny, American Pit Bull Terrier błyskawicznie wyeliminuje napastnika z dalszej walki.
Pies ten generalnie dobrze współżyje ze zwierzętami, z którymi się wychował, ale należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o zwierzęta spoza jego stada. American Pit Bull Terrier posiada naturalny, silny instynkt do walki z innymi psami, szczególnie tej samej płci. Zarówno w przeszłości, jak i niestety obecnie amstaf wraz pitbulem niepodzielnie panują podczas organizowanych nielegalnie walk psów. Należy zachować szczególną ostrożność i unikać spuszczania psa w miejscach publicznych, o ile nasz pupil nie darzy nadmierną sympatią innych czworonogów. Krew teriera może również dać znać o sobie i nasz pies może wręcz polować na ptaki, koty i inne małe zwierzęta
Jak dbać o pit bull'e?
Pitbul nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy cotygodniowe szczotkowanie, dające w konsekwencji właściwy połysk sierści oraz które stanowi doskonały masaż skóry. Kąpiel ograniczamy do niezbędnego minimum, pamiętając o dokładnym spłukaniu odpowiedniego szamponu i wytarciu całego ciała. Okresowo czyścimy oczy, uszy i zęby, a także przycinamy pazury, jeżeli pies nie biega po twardym podłożu.
Problemy zdrowotne
Chociaż American Pit Bull Terrier jest zdrowym, twardym i stosunkowo rzadko chorującym zwierzęciem, ważna jest świadomość o ewentualnych chorobach, które czasem przytrafiają się psom tej rasy. Najważniejszym problemem jest dysplazja stawu biodrowego, oraz czasem łokciowego, często dotykająca przedstawicieli dużych i ciężkich ras psów. Pojawia się, gdy kość udowa nie jest odpowiednio dopasowana do torebki stawowej, powodując ból i problemy ze wstawaniem i chodzeniem. Może doprowadzić do poważnych problemów, gdy pies będzie już stary. Ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby, gdyż w miarę prosty zabieg chirurgiczny, oszczędzi naszemu pupilowi wiele cierpień "na starość".Bardzo rzadko pojawia się zaćma, choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki, która jest jedną z przyczyn ślepoty. Wsród niektórych psów tej rasy zdarzają się także wady serca oraz nowotwory.
Wychowanie
American
Pit Bull Terrier szybko się uczy, ale posiada bardzo silny charakter i
jest psem dosyć upartym. Jest bardzo inteligentny, ale po prostu sam
decyduje, co chce robić. Konsekwentny trening od szczeniaka jest
najlepszym rozwiązaniem. Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja młodego
psa, aby zaakceptował inne zwierzęta, gdy stanie się dorosły. Należy
pamiętać, że pitbul, który nie będzie miał okazji poznać innych psów,
gdy jest jeszcze mały, stanowi śmiertelne wręcz niebezpieczeństwo dla
innych czworonogów spoza kręgu jego rodziny. Socjalizacja powinna zacząć
się wcześnie przez zapoznawanie szczeniaka z innymi psami, obcymi
ludźmi i nowymi sytuacjami. Pomoże to naszemu pupilowi stać się miłym,
przyjaźnie nastawionym do otoczenia psem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz